ÎMBUNĂTĂȚIREA RELAȚIEI PACIENT – MEDIC
Medicina este știintă, artă și conștiință. Și pacientul trebuie să cultive o artă specială de inter-relaționare cu medicul. Obiectivul principal al pacientului este de a-l face pe doctor să-l vindece. Vindecarea necesită o relație de egalitate și respect reciproc. Pacientul dorește să fie cunoscut ca ființă umană și nu doar ca purtătorul unei boli. El […]